Košice region
Innovation
Awards

Srdečne vás vítame na slávnostnom galavečeri Košice region Innovation Awards. Ďakujeme, že ste si našli čas na túto výnimočnú udalosť a rozhodli ste sa takto podporiť rozvoj inovácií v Košickom kraji. Na tejto stránka nájdete doplňujúce informácie k nominovaným osobnostiam, spoločnostiam alebo vedcom, ktorých počas slávnostného galavečera budeme oceňovať.Región, ktorý žije inováciami a pokrokom

Košický kraj je výnimočným miestom na život. Aj keď veľa z nás vie, že ekonomicky v rôznych hodnoteniach na tom nie sme najlepšie, robíme všetko preto, aby sme rozvinutejšiu časť sveta, čo najskôr dobehli. Všetci si dobre pamätáme na obdobie pandémie covid-19, kedy sa zabudlo na typické svetové idoly, akými sú slávni futbalisti alebo hokejisti, ale nádeje sme vkladali do vedy a výskumu. Vtedy sme si uvedomili, že sme mnohí zabudli na to, ako je pre ďalší rozvoj sveta veda a výskum dôležitá. 

Práve dôležitosť je spojená aj s výnimočnosťou, ktorá nemusí byť verejnosťou ihneď viditeľná. Rozhodli sme sa zorganizovať prvý ročník podujatia Košice region Innovatio Awards, v rámci ktorého sa vám, výnimočným osobnostiam podnikania, inovácií, vedy a výskumu chceme s úctou poďakovať za to, čo pre Košický kraj robíte. Veríme, že sa nám túto informáciu podarí dostať aj za hranice Slovenska a pomôžeme tak medzinárodne zviditeľniť náš región. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí nám s týmto podujatím pomáhali, verili nám a podporovali nás. 

Ing. Peter Breyl – CEO Inovačné centrum Košického kraja 

Kategória najlepší vedec/vedecký tím Košického kraja

Vedecký tím „FOSFOC – Fractional Order Systems and Fractional Order Controllers“

Vedecký tím „Fractional-order systems and fractional-order controllers“ (FOSFOC), ktorý má oficiálne priznaný status špičkového vedeckého tímu, sa vo svojom výskume venuje modelovaniu a riadeniu dynamických systémov a procesov s využitím derivácií a integrálov neceločíselného rádu. Vedecké výsledky kolektívu sú medzinárodne uznávané, polovica členov tímu patrí medzi „Top 2%“ výskumníkov vo svete. 

Viac o členoch tímu FOSFOC: prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc., prof. Ing. Ján Terpák, CSc.doc. Ing. Tomáš Škovránek, PhD., prof. Ing. Ivo Petráš, DrSc.

Centrum interdisciplinárnych biovied

Centrum interdisciplinárnych biovied (CIB) TIP-UPJŠ sa od svojho vzniku v roku 2017 vypracovalo do pozície excelentného tímu v oblasti proteínovej vedy, biofyziky bunky a paleobiológie. Vedecký záber CIB spočíva vo využití moderných metód v oblasti vývoja nových proteínov/enzýmov. Interdisciplinárny prístup umožňuje tímu CIB riešiť aplikačne-orientované projekty v oblasti dizajnu terapeutických proteínov a proteínov určených pre bio/technológie.

Riaditeľ CIB: doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc., viac na tomto linku

MVDr. Noema Gajdoš Kmecová, PhD.

Pregraduálne štúdium absolvovala na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a bola jej udelená Cena rektorky za vynikajúce študijné výsledky. V rámci postgraduálneho štúdia absolvovala stáž podporenú Národným štipendijným programom Slovenskej republiky na Univerzite v Lincolne, v Spojenom kráľovstve. V súčasnosti pôsobí ako výskumná pracovníčka Centra aplikovaného výskumu UVLF a jej vedecko-výskumná činnosť je zameraná na správanie a životnú pohodu mačiek. Je členkou panelu expertov na životnú pohodu mačiek medzinárodnej organizácie pre starostlivosť o mačky (International Cat Care), odbornou garantkou Klubu starostlivosti o mačky UVLF a autorkou prvého slovenského podkastu o mačkách – Mačkastu.

Viac o MVDr. Noema Gajdoš Kmecová, PhD. na tomto linku.

Najlepší startup Košického kraja

Nordics.io

Nordics.io je platforma pre B2B klientov a dodávateľov v IT sektore, ktorá využíva umelú inteligenciu a dáta na automatizáciu vendor management systému. Našim hlavným cieľom je nájsť a overiť najlepšie software development spoločnosti v Európe pomocou robustného due diligence procesu a prepojiť ich s klientmi pre vývoj projektov s presne vyžiadanou expertízou. 

Viac o startupe Nordics.io na tomto linku.

ARTTEGE ORTHO 3D

Startup sa zameriava predovšetkým na riešenie problematiky pri návrhu a dizajne ortéz a iných protetických alebo rehabilitačných pomôcok. Neodmysliteľnou súčasťou pri vývoji ortopedických pomôcok je taktiež softvér na prediktívnu analýzu. Inovatívny návrh liečebných ortéz spočíva v prenesení pôvodnej dvoj-kužeľovej stabilizácie do výstužných a aktívnych prvkov. Taktiež boli tvarovo optimalizované bedrové opierky a celková funkčnosť ortézy. Momentálne je navrhnutý prvý prototyp trupovej ortézy, ktorý spĺňa všetky tieto požiadavky.

Viac o startupe Arttege Ortho 3D na tomto linku.

SPINBOTICS

Spoločnosť Spinbotics, založená Petrom Tkáčom v roku 2020, sa venuje vývoju a výrobe modulárnej robotickej stavebnici, postavenej na unikátnej kombinácii proprietárneho hardvéru, softvéru a integrácie, pomocou ktorej pomáha výrobným SMBs zvyšovať výrobnú kapacitu, prekonávať nedostatok pracovnej sily a odbremeňovať kvalifikovaný personál od výkonu jednoduchých a repetetívnych manuálnych úloh.

Viac o startupe SPINBOTICS na tomto linku.

Najlepší podnikateľ Košického kraja

GymBeam s.r.o.

GymBeam je najväčšia spoločnosť v strednej a východnej Európe zameriavajúca sa na predaj výživy pre šport a zdravie, zdravých potravín, športového oblečenia a príslušenstva. Od svojho vzniku v roku 2014 expandovala do ďalších krajín Európy a momentálne pôsobí na 15 trhoch. Cieľom GymBeamu je prinášať na trh prvotriednu kvalitu za dostupnú cenu a vyhovieť potrebám aj tých najnáročnejších zákazníkov. Preto vyvinul aj ďalšie značky ako VanaVita (BIO produkty nielen pre vegánov), BeasPink (pre ženy), STRIX (pre milovníkov kvalitnej športovej módy) a XBEAM (pre gamerov).

Viac o spoločnosti GymBeam s.r.o. na tomto linku.

TAKTIK vydavateľstvo, s.r.o. 

TAKTIK vydavateľstvo patrí medzi najúspešnejšie vydavateľstvá učebníc a pracovných zošitov na Slovensku a v Česku. Aktuálne pôsobí v 4 európskych krajinách (SR, ČR, Maďarsko a Rumunsko). Okrem titulov pre školy TAKTIK ponúka aj široké spektrum produktov pre predškolákov (pracovné zošity, maľovanky, zošity s nálepkami atď.) pod samostatnou značkou YOOPY. Riaditeľom TAKTIKU a zakladateľom produktovej značky YOOPY je Ing. Miroslav Tokarčík. 

Viac o spoločnosti TAKTIK vydavateľstvo, s.r.o. na tomto linku.

Fajne s.r.o.

Fajne sú lokálny koncept potravín, ktoré si dali za poslanie priniesť zákazníkom zážitok ozajstnej chuti a kvality. Vyhľadávame produkty remeselnej výroby od lokálnych výrobcov, drobných pestovateľov, ale aj ikonické produkty, ktoré už napísali svoj príbeh v zahraničí a my ich s radosťou prinášame do Košíc. Najväčšou pýchou a zároveň radosťou je naša vlastná výroba. Nájdete u nás kváskový chlieb a pečivo z vlastnej pekárne, či domáce koláčiky z našej cukrárne. Denne pre vás pripravujeme bagety, šaláty a mnohé iné výrobky v našej kuchyni. Vyzdvihujeme kvalitu použitých surovín, lokálnosť, dávame prácu rozrastajúcemu sa výrobnému tímu. Drvivú väčšinu produktov balíme do vratných alebo kompostovateľných obalov.

Viac o Fajne Potraviny na tomto linku.

 

Najlepší sociálno inovačný počin Košického kraja

KIDCham

Cielom organizácie je poskytnút stabilnú, systematickú a profesionálnu sieť udalostí, ktoré deťom pomôžu získať finančnú nezávislosť, a spojiť ľudí, ktorí im v tom pomáhajú. Vzdelanie je spôsob, ako vidieť a rozoznať viac možností okolo seba. Čím viac vieme, tým viac možností sa nám núka. Preto venujem svoj voľný čas snahe prepojiť akademické vzdelanie s finančnou gramotnosťou tak, aby každé dieťa malo možnosť pohybovať sa sebaisto a nezávisle.

Viac o KIDCham na tomto linku.

Partneri podujatia

Organizačný tím Innoveast

Tím ICKK

Renáta Gima – projektová manažérka ICKK

Denisa Kušnírová – startup manažér

Tatiana Taňkošová – junior inovačný konzultant

Vladislav Vavrák – junior inovačný konzultant