Inovuj a podnikaj – nový predmet na stredných školách 

Sú to ešte decká, ale v mnohom nás prerástli. O tom, že raz sa naše deti budú už na strednej škole učiť podnikať, sa nám nesnívalo ani v tom najlepšom sne. Jedno dobré, teplé miestečko až do dôchodku malo dernieru zhruba tak pred desiatimi rokmi. Generácia X, Y, Z a Alpha sa ocitá v celkom iných podmienkach. Ich mantrou je  Sky is the limit. Doba sa zmenila, na stole máme digitálnu revolúciu. Prežije ten, kto sa adaptuje – ako v prírode. Majú na výber? Nie! Žiaľ alebo našťastie, víťazia tí, ktorí za seba a svoj život prevezmú plnú zodpovednosť. Inovačné centrum Košického kraja je pripravené mladým nielen fandiť, ale ich aj aktívne na tejto ceste podporovať. Práve preto sme v spolupráci s partnermi z podnikateľského sektora, na 16-tich stredných školách Košického kraja pripravili inovačno–podnikateľský predmet INOVUJ A PODNIKAJ.

Školský rok je v plnom prúde a stredoškolský študenti od septembra poslušne zarezávajú v laviciach. Akurát s novinkou – čaká ich v rozvrhu nový predmet, ktorý im otvára dvere do sveta inovácií a podnikania a už v rannom, stredoškolskom veku ich učí nielen zručnostiam v podnikaní, ale aj zodpovednosti.

Zdroj: ICKK, Program Inovuj a podnikaj na Strednej zdravotníckej škole. Študenti v diskusii s Aleny Kellnerovou, námestníčkou ošetrovateľstva na UNLP v Košiciach a Tomášom Breškovičom, zakladateľom startupu Arttege Ortho 3D z UVP Technicom, ktorý obsadil tretie miesto v kategórii Startup – Inovation Awards 2023.


Študenti sa počas predmetu INOVUJ A PODNIKAJ okrem základných ekonomických tém naučia ako pracovať s problémom, ako si svoj nápad validovať, ako si vytvoriť logo, web stránku, na čo si dať pri začatí podnikania pozor, ako správne komunikovať so svojou cieľovou skupinou,  až po to, ako svoj podnikateľský nápad atraktívne odprezentovať, riešiť problémy, spolupracovať v tíme a nabrať zdravé sebavedomie.

Zdroj: ICKK

Predmet Inovuj a podnikaj nie je iba predmet dopočtu, alebo po východniarsky len aby bulo. Naopak je to cesta ako podporovať a rozvíjať  kreatívne myslenie a podnikateľského ducha u mladých ľudí už v rannom veku. Získajú príležitosť vypočuť si množstvo rád k jednotlivým témam formou video prednášok od skúsených podnikateľov, zástupcov lokálnych firiem a startup foundrov, ktorí si svoju cestu k úspechu už vyšlapali a radi sa o svoje poznatky podelia i keď s nádejnou, novovznikajúcou konkurenciou.


S cieľom zvýšiť príťažlivosť predmetu Inovuj a podnikaj pre stredoškolákov sme sa rozhodli zaviesť nový iniciatívny projekt s názvom Biznis tour. V rámci tejto aktivity spolu s našimi partnermi navštevujeme rôzne stredné školy v úlohe zástupcov inovačného centra. Počas týchto návštev naši partneri zdieľajú svoje skúsenosti, ponúkajú užitočné rady, inšpirujú študentov a poskytujú im usmernenie týkajúce sa spustenia vlastného podnikania.


V septembri to bola Stredná priemyselná škola Strojnícka v Košiciach, kde sme sprevádzali zástupcov spoločnosti Vacuumlabs a Spinbotics s. r. o, Mariána Porvažníka a Petra Tkáča.

Chceme navštíviť všetky stredné školy, ktoré sa zapojili do predmetu Inovuj a podnikaj, ktorý si v podnikateľskej komunite získal podporu. Veľká časť partnerov pozvanie do projektu oceňuje a cíti sa privilegovaná, že sa podieľa na rozvoji Košického kraja, ktorý je plný príležitostí, len treba byť ochotný ich vidieť, hovorí Vladislav Vavrák, inovačný konzultant pre vzdelávanie pre inovačné centrum Košického kraja, ICKK.

Predmet Inovuj a podnikaj prináša so sebou nádej, ale aj očakávania, ako posunúť vzdelávanie na nový level. Študenti majú pred sebou celý rok objavovania, učenia sa a tvorenia. Popri tom majú možnosť zapojiť sa aj do stredoškolskej súťaže o najlepší podnikateľský nápad programu FOUNDERS CHALLENGE 2024, kde v spolupráci s mentormi, získajú príležitosť svoj podnikateľský nápad predstaviť pred ďalšími študentmi, vyhrať finančné ceny, možnosť ísť študovať na VŠ bez prijímacích skúšok a získať skúsenosti z oblasti podnikania, ktoré by si inak museli vydrieť, obyčajne na vlastných chybách.

Inováciám a mladým patrí budúcnosť a my veríme, že škôl kde študenti majú možnosť učiť sa modernou formou bude v našom kraji iba pribúdať a  spoločne tak dokážeme posunúť vzdelávanie na nový, ale hlavne funkčnejší level. Viac informácií o predmete Inovuj a podnikaj sa dočítate na našej stránke ICKK v časti: vzdelávanie.

Autor článku: Vladislav Vavrák, inovačný konzultant pre vzdelávanie, v spolupráci s Dagmar Brucková, marketingová manažérka ICKK.

1 názor na “Inovuj a podnikaj – nový predmet na stredných školách ”

  1. Pingback: Dva roky ICKK v Košickom kraji. Zmenilo nás to? – ICKK

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: