Chceme prispieť k rozvoju Košického kraja

Ako vlastne funguje vzťah korporátnych, stredných či menších spoločností k regiónu, v ktorom podnikajú? Majú motiváciu participovať na jeho rozvoji alebo sa skôr vnímajú “ad hoc”, a teda mimo spoločenský kontext. Čo pre nich znamenajú inovácie a sú pre región zásadné? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedal Ivan Radvák, Head of R&D v spoločnosti Vissim, ktorý bol zároveň aj vo funkcii mentora v stredoškolskej súťaži o najlepší podnikateľský nápad – Founders Challenge.

 V akej oblasti pôsobí spoločnosť Vissim?

Sme technologická spoločnosť zaoberajúca sa kompletnými riešeniami v oblasti Maritime Operations & Awareness. Vyvíjame vlastný software, ktorý slúži na komplexné monitorovanie mori, pobrežných oblastí, ropných plošín a veterných fariem. 

Taktiež aktívne pracujeme na výskumných aktivitách ako detekovanie ropných škvŕn na morskej hladine, detekovanie anomálií pri pohybe lodí či optimalizácií prepravy. Dodávame kompletné riešenia pre projekty, od dodania jednotlivých komponentov ako radarov, kamier alebo dronov s ich integráciou do nášho softvéru, až po napr. vybudovanie celého operačného strediska s celou infraštruktúrou potrebnou na monitorovanie.

Vnímate ako spoločnosť v tomto regióne inovačný potenciál?

Na základe skúseností môžeme povedať, že potenciál tu určite je, ale skôr by sme ho mohli nazvať nevyužitý. Lepšia otázka je, ako tento potenciál objaviť a naštartovať. Samozrejme nehovoríme len o počte nových startupov s biznisovým potenciálom, ale aj o celkovom ekosystéme, ktorý dokáže produkovať ľudí pre výskum, dátovú vedu, riešenie nových netriviálnych technickych výziev v rôznych oblastiach, ATP.

Na základe skúseností môžeme povedať, že potenciál tu určite je, ale skôr by sme ho mohli nazvať nevyužitý. Lepšia otázka je, ako tento potenciál objaviť a naštartovať.

Ivan Radvák

Ako ste sa dozvedeli o aktivitách ICKK a čo vás motivovalo k vzájomnej spolupráci?

Cez generálneho riaditeľa Petra Breyla, s ktorým sme v minulosti spolupracovali. Ako firma postavená na technologických inováciách a neustálom rozvoji máme snahu podporovať podobné aktivity v regióne. Veríme, že toto by mohla byť cesta, ako zvýšime atraktivitu nášho regiónu pre iné firmy alebo projekty, ktoré majú inovácie vo svojej DNA.

 Boli ste mentorom v programe FCH (Founders Challenge), čo vám dala táto skúsenosť?

FCH nám veľa ukázal, ale hlavným zistením nepochybne bolo, že talentu máme v regióne požehnane. Študenti o nápady núdzu nemajú, len im treba trochu pomôcť ich zreálniť a správne nasmerovať. Možno nám chýbalo viac technologických inovácií, ale veríme, že v nasledujúcich  ročníkoch sa objavia.

Zdroj ICKK: Ivan Radvák hovorí, že v regióne vníma potenciál. Otázkou je, ako ho využiť.

ICKK pripravuje mnoho ďalších aktivít a jednou z nich je aj akceleračný program pre startupy, ktorého budete súčasťou. Máte od akcelerátora nejaké špeciálne očakávania?

V zásade očakávania nemáme, našou primárnou snahou je pomôcť a kontinuálne prispievať k rozvoju regiónu spoluprácou s ICKK, ako aj inými inštitúciami. Keďže sa cítime dobre v oblasti tech-inovácií a v budovaní organizácie, ktorá je schopná takéto inovácie dlhodobo a udržateľne produkovať, veríme, že budeme mať možnosť tieto skúsenosti ďalej odovzdať.

Autor: Denisa Kušnírová v spolupráci s  Ing. Ivan Radvák, MBA

2 názory na “Chceme prispieť k rozvoju Košického kraja”

  1. Pingback: Máš nápad a chceš podnikať?  – ICKK

  2. Pingback: Dva roky ICKK v Košickom kraji. Zmenilo nás to? – ICKK

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: