ICKK team

Dva roky ICKK v Košickom kraji. Zmenilo nás to?

Inovačné centrum Košického kraja – ICKK iba nedávno oslávilo svoje druhé výročie. O tom, ako sa mu darí nám porozprával jeho generálny riaditeľ Peter Breyl.

Ako sa darí Inovačnému centru Košického kraja?  Ako hodnotíš dva roky jeho pôsobenia v kraji, regióne? 

Čas skutočne  veľmi rýchlo letí, vždy si s úsmevom spomínam na naše začiatky. Dnes sa Inovačné centrum Košického kraja – ICKK dostalo do plnej operatívy, ktorú sme si na začiatku tejto cesty stanovili. Máme pokryté všetky základné činnosti, ktoré máme vykonávať a ideme v súlade s Regionálnou inovačnou stratégiou. Aby som to povedal viac ľudsky, som hrdý, že sme dokázali priniesť do krajských škôl nový voliteľný predmet: Inovuj a podnikaj, že sme spustili prvý akceleračný program na podporu startupov: Startup Akcelerátor, a že do toho organizujeme množstvo podujatí pre inovačnú komunitu aj širokú verejnosť. Dobre sa nám darí aj v oblasti nadväzovania nových biznisových partnerstiev a to nielen na národnej úrovni, ale čoraz viac sa nám ozývajú aj medzinárodné firmy. Ak by som to mal hodnotiť symbolickou známkou, ako sa známkuje na školách, dal by som nám dvojku, nie preto, že znamená chválitebný, ale preto, že stále to môže byť lepšie.

Vzdelávanie vnímaš ako základný pilier transformácie nášho kraja, ako to vnímaš s odstupom dvoch rokov?

Absolútne s tým aj naďalej súhlasím. Ak hovoríme o vzdelávaní mám predovšetkým na mysli témy, ktoré sa týkajú podnikavosti a inovácií, a to sú kompetencie, na ktoré máme dosah. Úspešné regióny dokázali vytvoriť model, ktorý pracuje s talentami už na základných školách. V ICKK sa aktuálne koncentrujeme na stredné školy, ale s Mestom Košice už intenzívne pracujeme aj na téme programu pre základné školy. Pre lepšiu predstavu, dnes už aj niekoľko stotisícovú investíciu dokáže pre svoj startup získať stredoškolák, ale ten okrem nápadu musí mať aj ďalšie podnikateľské a finančne zručnosti, ktoré s procesom tvorby jeho startupu pomôžu.

Nemôže sa stať, že takto študenti nebudú pokračovať v štúdiu na vysokej škole, ale radšej budú podnikať?

Toto je dobrá otázka a veľa ľudí sa ma na ňu pýta. Odpoviem príkladom z Fínska, kde študenti využívajú štúdium na vysokej škole na to, aby si overili svoje hypotézy, aby využívali infraštruktúru školy na rozvoj svojho nápadu a získali know-how od expertov. V ICKK sme nastavili vzdelávací program na stredných školách tak, že najlepších študentov prepájame s vysokými školami, kde sa dostanú bez prijímačiek, a kde dokážu aj naďalej, v spolupráci s univerzitným tímom na svojom startupe pracovať. Štúdium na vysokej škole sa stáva pre startupistov obrovskou výhodou a ja musím oceniť prístup našich zakladajúcich členov, že týmto talentovaným ľuďom sú ochotní a chcú pri realizácii nápadov vyhovieť.

Zdroj: ICKK, Program Inovuj a podnikaj na Strednej zdravotníckej škole. Študenti v diskusii s Aleny Kellnerovou, námestníčkou ošetrovateľstva na UNLP v Košiciach a Tomášom Breškovičom, zakladateľom startupu Arttege Ortho 3D z UVP Technicom, ktorý obsadil tretie miesto v kategórii Startup – Inovation Awards 2023.

Pri vývoji startupu ide o relatívne dlhý proces, ktorý otestuje vôľu jednotlivca alebo tímu preniesť sa cez rôzne prekážky, ako im vie v tomto pomôcť ICKK?

Naše centrum má v tomto špecifickú úlohu, na jednej strane si zobralo zodpovednosť za ekosystém a tým aj za jeho podhubie v téme vzdelávania, na strane druhej vytvára startupové programy pre ich podporu. Niekedy je medzi nimi relatívne dlhší čas, kým je študentský startup pripravený vstúpiť do profesionálneho akcelerátora. V každom zdravom ekosystéme to, ale funguje na spolupráci a aj my chceme startupom, ktoré s nami spolupracujú poskytovať kvalitnú podporu, ale súčasne aj dôveru a slobodu. Aj keď v našom meste nie je veľa akcelerátorov, do budúcna sa to môže zmeniť a startupy budú spolupracovať s tými, kde uvidia tú najlepšiu príležitosť pre svoj rozvoj. Pre nás neexistuje niečo ako náš alebo môj startup, ktorý sme vytvorili, alebo s ním pracujeme. Pozeráme sa na dobro regiónu a našim cieľom je, aby tu vznikali nové, inovatívne firmy.

Aká je kvalita startupov, s ktorou sa stretávaš pri svojej práci?

Úprimne som pozitívne prekvapený, koľko mladých ľudí, ale aj skúsených podnikateľov chce s nami spolupracovať na vývoji svojho riešenia. Jednou z najdôležitejších vecí je ich motivácia a odhodlanosť vystúpiť z komfortnej zóny. Ak porovnáme kvalitu nápadu alebo startupu s konkurenciou zo západu, tak samozrejme zaostávame, každopádne pozorujeme obrovskú dravosť a snahu tzv. Founderov, aby tvorili skutočne unikátne riešenia. Koniec koncov, ICKK je tu práve pre to, aby im pomohlo dosiahnuť svetovú kvalitu. K tomu využívame excelentných mentorov a biznisových partnerov.

Nedávno ste spustili akceleračný program pod názvom Košice region Startup factory, môžeš nám o tom povedať viac?

Tento projekt je mojou srdcovou záležitosťou a považujem ho za veľký míľnik pre náš kraj a taktiež pre naše Inovačné centrum. Je to prvýkrát kedy regionálne centrum spúšťa podobnú podporu pre startupy na Slovensku. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili kvalitný priestor pre rozvoj talentov a inovátorov. Tento program je výnimočný aj v tom, že sme sa nechali skutočne inšpirovať tými najlepšími akcelerátormi na svete. Aj keď sa naše finančné možnosti  s nimi porovnávať nedajú, rozhodli sme sa z takmer 30 prihlásených firiem vybrať šesť, ktoré podporíme sumou 700 EUR. Tú budú vedieť minúť ešte počas priebehu programu na validáciu svojich obchodných modelov. Okrem toho súťažia o 2.000 EUR za najlepší startup.

Zdroj: ICKK. Z podujatia: Selekcia šiestich postupujúcich startupov zaegistrovaných v programe Startup Akcelerator v Tabačke.

Čo od tohto Startup akcelerátora očakávate?

Predovšetkým sa zameriavame na obchodný model a market entry strategy, chceme pracovať s mentormi a expertmi na tom, aby sme našli obchodný model, ktorý bude profitabilný a umožní startupom medzinárodne rásť.

Na vašej stránke sme sa dočítali aj o pripravovanom projekte Startup Campusu. Ako to vyzerá s možnosťou prísť si k sadnúť a pracovať v Inovačnom centre?

Startup Campus plánujeme otvoriť do konca roka. Vytvorili sme 40 coworkingových miest a tri kancelárie určené pre startupy. Tie si budú môcť záujemci prenajať buď cez webovú stránku alebo mobilnú aplikáciu. Som nesmierne rád, že vďaka Košickému samosprávnemu kraju sme mohli premeniť tento priestor, na nový domov pre talentovaných a kreatívnych ľudí. Okrem toho chceme poskytnúť tento priestor zdarma aj všetkým študentom stredných škôl, v rámci pôsobnosti KSK a všetkých univerzít v Košickom kraji.

Čím sa Startup Campus odlišuje od iných, jemu podobných priestorov?

Predovšetkým je to jeho koncept, v ktorom sme okrem stoličky a stola chceli poskytnúť aj miestnosť na nahrávanie podcastov, priestor na fotenie produktov, štúdiovú fotostenu, digitálny fotoaparát na natáčanie vlogov alebo 3D tlačiareň. Ďalšou dôležitou súčasťou je aj práca s komunitou a networking. Našich členov vnímame ako súčasť rodiny ICKK a takto k nim aj chceme pristupovať. Plánujeme veľa spoločných akcií, meetupov a mnoho iných aktivít, aby sme túto živú komunitu dokázali efektívne prepájať.

Zdroj: ICKK, Z prvého meetupu ODKUKAJ.TO, na tému: Od vášne k biznisu, s hosťami Patrikom Gerdom z Bicycle Garage a Tomášom Eichlerom z Chaty Hrešná.

Čo plánuješ do budúcna?

Kto pozná ICKK vie, že máme vždy veľa nápadov a projektov, avšak teraz sme sa dostali na úroveň, ktorú ak by som mal k niečomu porovnať, tak asi použijem metaforu s letectvom a letovou hladinou. V tejto etape sa chceme prioritne zameriavať na kvalitu našich služieb a na získavanie finančných prostriedkov, ktoré nám pomôžu škálovať a rozvíjať naše aktivity.

Autor: Dagmar Brucková v spolupráci s Peter Breyl

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: