Startup akcelerator

Máš nápad a chceš podnikať? 

To, že učíme sa celý život, počúvame odmala v rôznych verziách a nespočetne krát, ale o tom, že vzdelávať sa potrebujú aj komplexné organizácie, a.k.a menšia alebo väčšia firma, sa už veľa nehovorí. Ak ste ani netušili, že vzdelávať sa môže aj vaša firma, čítajte ďalej. Startup akcelerátor je totiž niečo ako vysoká škola pre nové alebo existujúce firmy, ktoré majú potenciál rásť. A prečo by nejaká firma, ako celok mala mať záujem rásť alebo dokonca rásť rýchlejšie?  

Startup akcelerátor rastový hormón pre vaše podnikanie

Je to miesto, kde mladé alebo existujúce firmy dostávajú špeciálnu pomoc a podporu. Predstaviť si to môžete ako sústredenie alebo tréningový kemp pre podnikateľské tímy, ktoré práve začínajú, alebo urobili rozhodnutie, že niečo vo svojom podnikaní chcú robiť inak.

Historicky prvým akceleračným programom bol Y Combinator, v Massachusett, ktorý sa neskôr presťahoval do Silicon Valley. Po tom, ako sa tento obchodný model ukázal ako úspešný, sa programy zárodočných akcelerátorov začali rýchlo rozrastať po celých Spojených štátoch a Európe. Do roku 2015 sa zistilo, že približne tretina startupov, ktoré získali financovanie, prešla cez akcelerátor.

Okrem nezávislých startupových akcelerátorov začali veľké korporácie vytvárať vlastné akceleračné programy, ktoré sa riadia podobnými princípmi, ale zvyčajne sú zamerané na špecifickejšie kategórie. 

Startupové akcelerátory sa tiež často zamieňajú s inými formami podpory v rannom štádiu, ako sú startupové inkubátory, anjelskí investori a rizikoví kapitalisti, kým akcelerátory sa od nich líšia tým, že sú časovo obmedzené, krátkodobé, založené na mentorstve a vzdelávaní celého tímu, nielen zakladateľa.

Startupy – nové firmy, zvyčajne do akcelerátorov vstupujú na pevne stanovené obdobie ako súčasť skupiny spoločností. Hoci akceleračné programy môžu poskytovať prospešné zdroje organizáciám vo všetkých fázach vývoja, väčšina programov sa zameriava na tie, ktoré sú na samom začiatku.

5 dôvodov, prečo by začínajúceho podnikateľa mohol zaujímať Akcelerátor?

1.Učíte sa od majstrov 

Zdroj: Unsplash

Súčasťou každého začínajúceho podniku je aj robenie chýb. Budú vás učiť tí, ktorí už úspešný a našlapaný biznis majú. To vám nielen pomôže vyhnúť sa chybám, na ktorých sa oni už poučili, ale zároveň rovno aplikovať ich usilovne nadobudnuté know how. Akceleračné programy sú vytvorené na minimalizovanie chýb vďaka kombinácii mentorstva a otvorenosti. 

Spájajú najlepších a najbystrejších v danom odvetví, aby pomohli ďalšej generácii zopakovať ich vlastné úspechy. Môžete sa učiť od podnikateľov, ktorí sa už niekedy v podobnej situácii ako vy nachádzali, prekonali ju a teraz vám vedia pomôcť lepšie sa zorientovať v často príliš komplexnom odvetví. Akcelerátor vám totiž poskytuje mentorov a sponzorov, ktorí vám okrem emocionálnej podpory dajú aj usmernenie, odborné znalosti a informácie. 

2.Podnikateľské vzdelávanie

Vďaka akcelerátoru môžete rásť rýchlejšie, pretože získate prístup k viacerým zdrojom a investíciám, ale zároveň aj priestor na rozvoj podnikateľských zručností. Naučíte sa schopnostiam potrebným na riadenie podniku, ako sú predaj a marketing, komunikácia, financie a iné technologické znalosti. 

3.Získate prístup k investorom

Úspešní ľudia si neukladajú iba peniaze, ale najmä kontakty. Okrem teda zdrojov a investícií, sa ocitnete v epicentre biznisového diania, medzi podnikateľmi a investormi, ktorí váš nápad môžu finančne, ale aj inak podporiť. Akceleračné programy poskytujú začínajúcim podnikom platformu na nadviazanie kontaktov so zainteresovanými investormi a vytvorenie siete – networku, na budovanie vzťahov. Počas prezentácií tzv. “Demo Day” sú investori pozvaní, aby sledovali spoločnosti, ktoré im odprezentujú svoje nápady a produkty.

4.Komunita biznisovo zmýšľajúcich ľudí

Zdroj: Unsplash

Získate sieť kontaktov a priestor na tzv. Networking, v ktorom váš biznis môže expandovať omnoho rýchlejšie a jednoduchšie, ako keby ste si celú tú cestu na vrchol mali vyšliapať po svojich. Akcelerátor je ako organizovavaná výprava, kde si to síce odmakáte sami za seba, ale v skupinovej dynamike sa tá námaha zdieľa. Poznáte to porekadlo, že ľahšie vo dvojici? Tak si  okolo seba predstavte celú komunitu úspešných a biznisovo zmýšľajúcich ľudí. Zároveň sa stanete súčasťou komunity aj iných startupov a ich tímov, s ktorými budete môcť spolupracovať a zdieľať svoje skúsenosti.

5. Synergia kreativity a kompletný kalendár podujatí

Označuje sa ňou fenomén, keď je viac kreatívnych ľudí pod jednou strechou. To sa tiež odborne nazýva “synergia kreativity” alebo “kreatívna synergia”. Tento termín odráža situáciu, keď spolupráca a interakcia medzi kreatívnymi jednotlivcami vedie k zvýšeniu ich kreatívnych schopností a produktivity. Táto synergia môže viesť k novým inováciám, nápadom a riešeniam, ktoré by jednotlivci samostatne nemuseli dosiahnuť.

Hoci akceleračné programy môžu trvať krátko, sú nabité aktivitami, ktoré pomáhajú firmám dosiahnuť maximálnu efektivitu a potenciál. Medzi niektoré zo známych podujatí patria: stretnutia s mentormi, stretnutia so spätnou väzbou, prezentácie v rámci “Demo Day”, vytváranie sietí a rôzne spoločenské aktivity.

A čo za to?

Startupové akcelerátory nehľadajú iba dobré nápady na produkty. Hľadajú najmä silný, schopný tím so schopnosťami budovať podnikanie a súdržnou dynamikou, ktorý dokáže uspieť aj po skončení akcelerátora. 

Hodnotný koncept – Akú hodnotu bude váš nápad pre spoločnosť vytvárať? Hoci produkt nemusí byť pripravený pre trh, musí byť preukázateľné, prečo je práve váš koncept niečím, čo ľudia potrebujú alebo budú chcieť. 

Konkurenčná výhoda – Čím sa váš podnik odlišuje od iných? Je zapamätateľný? Aké sú vaše jedinečné predajné a hodnotové ponuky? Dokážete ich opísať maximálne jednou alebo dvoma vetami ? 

Potenciálna veľkosť trhu – Je v poriadku byť malým podnikom. Treba si však uvedomiť, že akcelerátory pre startupy hľadajú hyperrast v masívnych odvetviach. Investorom je dobré ukázať, že spoločnosť pôsobí na dostatočne veľkom trhu na to, aby sa z nej mohli získať výnosy v rizikovom meradle. 

Preto ak v hlave dlhodobo nosíte inovatívny nápad, ale od prvého kroku vás odrádza nedostatok zdrojov alebo skúseností na poli podnikania, práve startupový akcelerátor môže byť pre vás riešením, ktoré vám môže pootvoriť dvere k úžasným príležitostiam.

Chcete sa stať súčasťou Akcelerátora?

Vytvorte silný a súdržný tím, pretože pri výbere do Akcelerátora sa prihliada najmä na tento faktor a tiež spomínaný potenciál rýchleho rastu. S mentorstvom, finančnou podporou investorov a sponzorov, tímom a komunitou podobných ľudí, sa vám otvorí cesta k úspechu. Neváhajte a ešte dnes prihláste svoj nápad do akcelerátora a dajte svojmu podnikaniu šancu.  

Vybraným nápadom poskytneme na validáciu svojho nápadu finančnú čiastku v hodnote 700 EUR a najlepší zo šiestich postupujúcich nápadov získa navyše odmenu vo výške 2000 EUR

Ak máte podnikateľský nápad, ktorý má potenciál v budúcnosti rýchlo rásť a expandovať, 3 – mesačný bezplatný akceleračný program, je určený práve pre vás. Ponúkame vám nielen one to one mentoring, ale aj rôzne workshopy a prednášky, ktoré vás pripravia na finálnu prezentáciu pred investorom. Stačí podať prihlášku a overiť si svoj nápad pred porotou. Posuňte svoj startup v rannom štádiu na ďalšiu úroveň podnikania v Akcelerátore Košice Region Startup Factory.

REGISTRÁCIA DO STARTUP AKCELERÁTORA JE MOŽNÁ DO 15.10

Autor článku: Denisa Kušnírová, Dagmar Brucková

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: